Město Kulturní a vzdělávací středisko Městská knihovna Kino svět Infocentrum Galerie
   
hlavní strana
akce
o muzeu
sbírky
expozice
publikace
průvodce městem
napsali o nás
výroční zprávy
odkazy
Městské muzeum
Masarykovo náměstí 276
766 01 Valašské klobouky
telefon: +420 577 320 095
muzeum (@) mu-vk.cz
 
Pranýř
Od roku 1356 měly Klobouky právo hrdelní. K základnímu materiálnímu vybavení hrdelních tribunálů patřily vězení, pranýř a popraviště
Pranýř, který dnes stojí v parku před valašskoklobouckým muzeem, se v dochovaných pramenech neobjevuje. Jedná se o jeden z nejstarších dochovaných pranýřů u nás: lze jej datovat (především na základě typologie) do druhé poloviny 16. století. Do poloviny či druhé poloviny 16. století jsou z České republiky datovány již jen pranýře v Jaroslavicích, Morkovicích, Oleksovicích, Přídolí (u Českého Krumlova), Strachoticích, Šatově a ve Vyšším Brodě.
Valašskokloboucký pranýř je vysoký 143 cm a má podobu pískovcového osmihranu s dolním obvodem 125 cm a horním obvodem 120 cm, po hranách se na něm pravidelně střídají vertikální pásy, a to píšťaly, vložené do kanelur, s provazcem. V horní části sloupu jsou čtyři otvory, pro řetězy, pouta či obojek.
Literatura: P. Odehnal: Valašskokloboucké městské soudnictví v 16.-18. století. In: Zlínsko od minulosti k současnosti 18, 2001, s. 81–96.
zpět na výběr průvodce městem
 
počet přístupů od 1.9.2007 : Copyright © 2007, Městské muzeum Valašské Klobouky, všechna práva vyhrazena.
Informace o ochraně autorského díla
power by: TomM A T R i X