Město Kulturní a vzdělávací středisko Městská knihovna Kino svět Infocentrum Galerie
   
hlavní strana
akce
o muzeu
sbírky
expozice
publikace
průvodce městem
napsali o nás
výroční zprávy
odkazy
Městské muzeum
Masarykovo náměstí 276
766 01 Valašské klobouky
telefon: +420 577 320 095
muzeum (@) mu-vk.cz
 
Náhrobník Mikuláše Buštíka
Náhrobník Mikuláše Buštíka, který je dnes vsazen do zdi kostela při vstupu do věže, byl objeven koncem července 2001 pod podlahou kostela, ve středu lodi v úrovni bočního vstupu, orientován k východu.
Náhrobník byl vytesán z pískovce, je vysoký 16 cm, dlouhý 188 cm a široký 94 cm. Artefakt je v poměrně dobrém stavu: není příliš sešlapán či poškozen vrstvou, která jej kryla. Na náhrobníku čteme: „1682 dio 10 / Ssa w uro pamieti / tu lezi mykulass / Busscik spoluOby / watel Klobaucih / deg mu pan Buh / ziwot wiecny“.
Mikuláš Buštík nejprve hospodařil na předměstském podsedku, k němuž nepatřila žádná pole. Turkotatarský vpád z října roku 1663 však město zcela zničil. Jedním z těch, kterým se v letech po vpádu dařilo a dosáhli výrazného majetkového a společenského vzestupu, byl právě Buštík. V roce 1667 přijal Mikuláš od vrchnosti městský šenkovní dům s půllánem polností. A v roce 1669 koupil další dům, opět na náměstí (o několik let později jej však prodal). O Buštíkovi se také dozvídáme, že dokonce své vrchnosti půjčil peníze. Mikuláš Buštík se stal v Kloboukách během dvou desetiletí váženým občanem.
Literatura: P. Odehnal: Náhrobník Mikuláše Buštíka z roku 1682. In: Vlastivědné kapitoly z Valašskokloboucka III, 2002, s. 6-8.
zpět na výběr průvodce městem
 
počet přístupů od 1.9.2007 : Copyright © 2007, Městské muzeum Valašské Klobouky, všechna práva vyhrazena.
Informace o ochraně autorského díla
power by: TomM A T R i X