Město Kulturní a vzdělávací středisko Městská knihovna Kino svět Infocentrum Galerie
   
hlavní strana
akce
o muzeu
sbírky
expozice
publikace
průvodce městem
napsali o nás
výroční zprávy
odkazy
Městské muzeum
Masarykovo náměstí 276
766 01 Valašské klobouky
telefon: +420 577 320 095
muzeum (@) mu-vk.cz
 
Červený dům
Tento štítově orientovaný patrový trojdílný dům s kuchyní vydělenou původně z jednotné síně (tato dispozice se v patře opakuje) a prostorným sklepením byl postaven v roce 1781, jak ostatně dokládá i ozdobný pískovcový překlad na jeho průčelí. Stavebním materiálem byl lomový kámen, místy doplněný vepřovicemi a pálenou cihlou. Patrový kamenný dům s dřevěnou pavlačí i vytápění obou komor ukazuje na zámožného měšťana. Na jednoho z nejzámožnějších.
Ve své době to byla v Kloboukách nevídaná stavba. Staviteli byli buď bratři Benedikt a Tobiáš Tomaštíkovi společně, nebo jej postavil jen Tobiáš. Dům si v příštích dvou staletích podržel svou tradiční barvu fasády, pro niž také dostal název - Červený dům. Valašskokloboucké muzeum zde má expozice soukenické domácnosti, plátenictví a barvířství.
Podivné korýtko, které trčí z jedné stěny domu přímo do ulice, a tradiční červená barva fasády byly zřejmě příčinou vzniku povídačky, že v domě bydlel kat a korýtkem prý vytékala krev popravených. (Však také mnozí Klobučané stále tento dům nazývají „Katův dům“ či „Katovna“.) Jde ale opravdu jen o povídačku, neboť Klobouky své právo hrdelní ztratily roku 1754 dekretem Marie Terezie, tedy 27 let před stavbou domu. Ctnostní měšťané, kteří si postavili ve své době v Kloboukách nejvýstavnější bydlení, by se navíc s katem, osobou beze cti, ani nebavili, natož aby jej zvali k sobě domů. A co to korýtko a krev popravených? Popravy se vždy konávaly na veřejných místech, aby byla účinně demonstrována síla spravedlnosti: zmiňované korýtko ústí do ulice z kuchyně a sloužilo k vylévání splašků. Zařízla-li ovšem hospodyně slepici k obědu, pak mohla opravdu korýtkem vytékat krev popravených – slepic…
Literatura: P. Odehnal: Já, Tobiáš Tomaštík, měšťan kloboucký. In: ZVUK Zlínského kraje, léto 2005, s. 25-28.
Červený dům, počátek 20. století
Červený dům, 50. léta 20. století
zpět na výběr průvodce městem
 
počet přístupů od 1.9.2007 : Copyright © 2007, Městské muzeum Valašské Klobouky, všechna práva vyhrazena.
Informace o ochraně autorského díla
power by: TomM A T R i X