Město Kulturní a vzdělávací středisko Městská knihovna Kino svět Infocentrum Galerie
   
hlavní strana
akce
o muzeu
sbírky
expozice
publikace
průvodce městem
napsali o nás
výroční zprávy
odkazy
Městské muzeum
Masarykovo náměstí 276
766 01 Valašské klobouky
telefon: +420 577 320 095
muzeum (@) mu-vk.cz
 
Aktuality
Milena Fucimanová: Cesty
Městské muzeum Valašské Klobouky Vás zve na autorský večer Mileny Fucimanové: CESTY. Sobota 9. 9., 19.00. Poezie z poslední básnické sbírky Cesty, kterou autorka vydala společně se slovenskou básnířkou Etelou Farkašovou a slovenskou výtvarnicí Květou Fulierovou. Dále zazní básně, které na vydání teprve čekají. Toto vše v netradičním podání, protože v pořadu také vystoupí... nechte se překvapit.
Radek Eger: Figurky 5
Městské muzeum Valašské Klobouky Vás srdečně zve na autorské čtení z připravované sbírky humorných příběhů Figurky 5: Ing. Radek Eger Stará radnice, pátek 22. 9. 2017, 18.00 Bohatý kulturní program zajištěn! Hudební čísla připravuje František Maňas, recitací a písněmi zpestří večer žáci místního gymnázia pod vedením Davida Polácha. Pohoštění tentokrát skutečně není zajištěno, svačinu (která nedrobí!) si přineste s sebou!
Klobucká historická univerzita 2017/2018: další přednášky
listopad: Hubert Gessner a (nejen) Valašské Klobouky (přednáška u příležitosti vydání stejnojmenné knihy); prosinec: „Obzvláště nyní cítí obyvatelstvo kloboucké nutnú potřebu zřízení vyšších škol“ K otázce měšťanských škol na východní Moravě na příkladu Valašských Klobouk (přednáška u příležitosti vydání sedmnáctých Vlastivědných kapitol z Valašskokloboucka); únor: Kaple v kloboucké farnosti (do roku 1918): jejich stavba a každodenní provoz; březen: „To Serg. Major Josef Valčik“ Kufr s osobními věcmi a zlomkem korespondence parašutisty Josefa Valčíka (Silver A) z anglického období; duben: „Obešél ho zlý větr“ K poznání demografického vývoje Valašských Klobouk a jižního Valašska v 19. století
Klobucká historická univerzita 2017/2018
Klobucká historická univerzita otevírá své brány! Nic virtuálního, žádné sledování videopřednášek. Bezprostřední kontakt s novými poznatky o naší místní historii! Ve školním roce 2017/2018 budete mít možnost v Městském muzeu Valašské Klobouky navštívit šest přednášek/besed věnovaných historii Valašských Klobouk a jižního Valašska, v každém semestru tři přednášky/besedy. Každý z účastníků Klobucké historické univerzity dostane studijní průkaz, do kterého mu bude potvrzována účast na přednáškách. Účastníci alespoň čtyř přednášek získají na konci školního roku potvrzení o absolvování prvního ročníku Klobucké historické univerzity. A na ty, kteří splní docházku s maximálně jednou absencí, navíc čeká na konci roku speciální odměna. První přednáškou bude komentovaná prohlídka výstavy o spolkovém životě ve Valašských Kloboukách ve druhé polovině 19. století, bude se konat v úterý 3. října. Termíny dalších přednášek budou během roku upřesněny.
Modrotisková poštovní dílna
Navštivte naši jedinečnou modrotiskovou poštovní dílnu! V dílně máte k dispozici 17 razítek, které jsou zmenšeninami skutečných modrotiskových forem. Na čistém listu papíru si vymyslíte, vyzkoušíte a vytvoříte svůj vzor, svou vlastní kombinaci razítek, svůj originální potisk pohlednice; inspirovat se přitom můžete několika vystavenými látkami s modrotiskem. Na zakoupenou pohlednici, která má povrch imitující textilii, si pak svůj potisk vytvoříte načisto. A stačí už jen napsat adresu, pozdravy, přilepit známku a tuto originální pohlednici vhodit do naší c. k. poštovní schránky. Vytvořte si svoji vlastní modrotiskovou pohlednici a pošlete ji rodině nebo kamarádům. P. S.: Máme vyzkoušeno, že je to zábava nejen pro děti, ale i pro dospělé.
Spolkový život ve Valašských Kloboukách ve druhé polovině 19. století
Spolkovému životu ve druhé polovině 19. století se obecně věnuje historiografie relativně málo. Ano: hasiči, Sokol a česky vyhraněné Besedy mají poměrně podrobná zpracování - a platí to i v případě Valašských Klobouk. Ale mnohdy jsou tato zpracování, a nejen na regionální úrovni, řekněme tendenční, z pohledu širších souvislostí povrchní a svým způsobem patetická - a platí to i v případě Valašských Klobouk. Od 60. let 19. století do roku 1900 vzniklo v Kloboukách podle našich současných znalostí 14 spolků. Jaký byl jejich charakter? Kdo byl jejich vůdčí silou? A co z jejich činnosti se uchovalo do dnešních dnů? Popravdě, není toho moc. Ale v Kloboukách máme například výjimečnou sbírku čtyř spolkových praporů: učitelské jednoty Jan Amos Komenský, Omladiny, spolku vojenských vysloužilců a Besedy Cyril a Metoděj. Z tehdejšího spolkového života vyrostl i tolik opěvovaný spolkový život prvorepublikový, v němž má kořeny i spolkový život současný. Výstava o spolcích ve Valašských Kloboukách ve druhé polovině 19. století je otevřena od 29. června do 30. září 2017.
Film Anthropoid a beseda o Josefu Valčíkovi
V pátek 26. května se v klobouckém kině uskuteční beseda s dr. Petrem Odehnalem o Josefu Valčíkovi a následně pak projekce aktuálního filmu Anthropoid.
Ohlédnutí za zahájením výstavy o čs. letcích
Jaro s Josefem Balejkou je v plném proudu!
Za Josefem Balejkou na výstavu o čs. letcích
Výstava o československých letcích je doplněna o předměty spjaté s Josefem Balejkou: jeho válečné zápisníky, vyznamenání, uniformy, ale i pro něj tak typické kšiltovky a sluneční brýle.
Výstavy "Památník odboje Zlínského kraje" a "Letci Zlínska na bojištích druhé světové války"
Výstavu "Památník odboje Zlínského kraje" si můžete od 7. března prohlédnout u vchodu do základní školy, výstava "Letci Zlínska na bojištích druhé světové války" je k vidění v Galerii G valašskoklobouckého gymnázia.
Soutěže pro děti základních a středních škol Valašskokloboucka "Po 100pách Josefa Balejky"
Pro žáky a studenty základních a středních škol jsou určeny výtvarná a literární soutěž, věnovaná Josefu Balejkovi. Inspiraci můžete načerpat nejen na výstavě v muzeu, ale také na výstavách instalovaných na základní škole a v budově gymnázia.
Připravujeme výstavu o československých letcích ve druhé světové válce
Výstava, kterou připravil vojenský historik Oldřich Rampula, bude v Městském muzeu Valašské Klobouky k vidění od 3. března do 31. května.
Jaro s Josefem Balejkou
V sobotu 4. března 2017 by se plukovník Josef Balejka, letec RAF a první novodobý čestný občan města Valašské Klobouky, dožil 100 let. V předvečer, tedy v pátek 3. března, mu proto položíme květiny k pamětní desce na městském úřadě a v 17 hodin ve Staré radnici slavnostně zahájíme výstavu o československých letcích ve II. světové válce. A nebude to jen výstava, co bude začínat. Spolu s ní zahájíme i celé Jaro s Josefem Balejkou! Jste srdečně zváni!
Připravujeme
počet přístupů od 1.9.2007 : Copyright © 2007, Městské muzeum Valašské Klobouky, všechna práva vyhrazena.
Informace o ochraně autorského díla
power by: TomM A T R i X